O totálnej škode na vozidle hovoríme vtedy, keď náklady na uvedenie vozidla do stavu pred nehodou, sú vyššie ako je cena vozidla ku dňu, resp. k dátumu vzniku škody (dátum nehody).
Totálnu škodu rozlišujeme na technickú a ekonomickú.
Technická totálna škoda
Ak je vozidlo natoľko poškodené, že nie je technologicky možné uviesť ho do pôvodného stavu, hovoríme o technickej totálnej škode.
Postaráme sa o to aby poisťovňa neznižovala cenu vozidla a vybavíme maximálnu náhradu škody. Zabezpečíme v zmysle zákona zlikvidovanie vraku vozidla a tiež jeho prípadné odhlásenie resp. vyradenie vozidla z evidencie na príslušnom dopravnom inšpektoráte PZ.
Ekonomická totálna škoda
Pokiaľ sú predpokladané náklady na opravu vyššie ako je hodnota vozidla, hovoríme o ekonomickej totálnej škode.
Náklady na opravu sa kalkulujú podľa systému Audatex kde sa počíta s cenami práce a náhradných dielov autorizovaných servisov. Skutočná cena za opravu môže byť oveľa nižšia. Použijú sa lacnejšie avšak nové tzv. neoriginálne náhradné diely a vozidlo opraví autoservis s podstatne nižšou hodinovou sadzbou. Samozrejme s dodržaním požadovanej kvality. Pokiaľ tieto náklady sú nižšie než je hodnota vášho vozidla, musí ich poisťovňa vinníka dopravnej nehody uhradiť.
Dôležité je správne sa rozhodnúť na začiatku vzniku škodovej udalosti, či je vozidlo nutné nechať zlikvidovať „totálkou" alebo ďalej používať. Chybné rozhodnutie môže spôsobiť nezvratné škody.
Najprv si vysvetlíme čo je dopravná nehoda definovaná v zmysle zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. Dopravná nehoda je definovaná ako udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:
Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť, ak:
Všetky ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla sú považované za škodové udalosti.
Rovnako vodič, a to nielen ten, ktorý udalosť v cestnej premávke zavinil, ale aj poškodený, ako účastník škodovej udalosti, je povinný dodržať ustanovené povinnosti, a to:
V prípade ak účastník takejto udalosti nesplní niektorú z vyššie uvedených povinností, je následne takáto udalosť považovaná za dopravnú nehodu a jeho konanie (to, že nezotrvá na mieste) je porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom so všetkými dôsledkami, ktoré z takéhoto konania vyplývajú (sankcia od 300 do 1.300 € a zákaz činnosti viesť motorové vozidlo na dobu 1 až 5 rokov).
Je dôležité si uvedomiť, že tzv. "ťukance" na parkoviskách, kde sa vodič poškodeného vozidla nenachádza pri vozidle, nepostačuje len zanechanie lístka za stieračom so svojimi kontaktnými údajmi, nakoľko týmto konaním sa vodič dopustí vyššie uvedeného priestupku.
Odporúčame vodičom využiť všetky možnosti na informovanie vodiča poškodeného vozidla. Napríklad informačné služby v nákupných centrách, športových alebo kultúrnych zariadeniach, jednoducho v objektoch kumulujúcich cestnú premávku a upovedomiť vodiča o poškodení jeho vozidla a dostavení sa k nemu aby mohol byť plnohodnotne uplatnený inštitút škodovej udalosti. Ako jednu z posledných možností, keď vodiča poškodeného vozidla nevyhľadáte, mali by ste túto udalosť nahlásiť polícii.
V obidvoch prípadoch, či už ide o dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť, vám radi odborne poradíme.